Yedi sektör ihracatta rekora koştu

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) datalarından derlenen bilgilere nazaran, Türkiye’nin ihracatı, bu yılın 5 ayında geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 0,2 artarak 102 milyar 520 milyon dolara çıktı.

Türkiye’nin sanayi ihracatı ise ocak-nisan periyodunda yüzde 4,4 azalarak 73 milyar 505 milyon dolara indi.

Sanayi dış satımında, global ve ulusal ölçekli gelişmeler münasebetiyle yaşanan düşüşe rağmen ihracat rekoru kırarak öne çıkan dallar oldu.

Söz konusu devirde sanayi kesiminin Türkiye’nin toplam ihracatı içerisindeki hissesi yüzde 71,7 oldu.

Deri ve deri mamulleri, otomotiv sanayisi, elektrik ve elektronik, makine ve aksamları, mücevher, savunma ve havacılık sanayii ile iklimlendirme sanayii tüm vakitlerin en yüksek ocak-mayıs ihracatını gerçekleştirdi.

– Otomotiv sanayisinin ihracatı 14 milyar doların üzerine çıktı

Söz konusu devirde, deri ve deri mamulleri 866 milyon dolar, otomotiv sanayisi 14,3 milyar dolar, elektrik ve elektronik 6,6 milyar dolar, makine ve aksamları 4,6 milyar dolar, mücevher kesimi 2,6 milyar dolar, savunma ve havacılık sanayii 2 milyar dolar, iklimlendirme sanayii de yaklaşık 3 milyar dolarlık dış satıma imza attı.

Yılın 5 ayında deri ve deri mamulleri yüzde 7,5, otomotiv sanayisi yüzde 14,8, elektrik ve elektronik yüzde 10,2, makine ve aksamları yüzde 12,2, mücevher bölümü yüzde 21, savunma ve havacılık sanayii yüzde 22,5, iklimlendirme sanayii yüzde 8,3 ihracat artışı kaydetti.

– Otomotiv sanayisinin Almanya’ya ihracatı 2 milyar doların üzerine çıktı

Ülkelere nazaran bakıldığında yılın 5 ayında Rusya Federasyonu’na, deri ve deri mamulleri 102,7 milyon dolar, makine ve aksamları 564,9 milyon dolarlık dış satım yaptı.

Almanya’ya, otomotiv sanayisi 2 milyar dolarlık, iklimlendirme sanayii 318,3 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Birleşik Krallık’a elektrik ve elektronik bölümü 644,8 milyon dolarlık, Birleşik Arap Emirlikleri’ne mücevher kesimi 634,5 milyon dolarlık ihracat yaptı.

– En fazla otomotiv sanayisi ihracatı Kocaeli’nden gerçekleşti

İller bazında bakıldığında İstanbul’dan 539,9 milyon dolarlık deri ve deri mamulleri, 1,5 milyar dolarlık makine ve aksamları, 1,2 milyar dolarlık iklimlendirme sanayi eserleri, 3,3 milyar 300 milyon dolarlık elektrik ve elektronik aletleri, 2 milyar 307 milyon dolarlık mücevher ihracatı yapıldı.

Kocaeli’den ise 3,7 milyar dolarlık otomotiv sanayisi dış satımı gerçekleşti.

TİM bilgilerine nazaran, bu yıl ve 2022’nin ocak-mayıs devrinde sanayi ve endüstriye bağlı bölümlerin ihracatı şöyle:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir