Türkiye’den ‘petrol’ adımı! “Yeni müjdeleri her an bekliyorum”

Trabzon Limanı’na demir atan 84 metre uzunluğunda ve 4 bin 711 groston tartısındaki geminin Trabzon’un Sürmene açıklarında petrol arama faaliyetinde bulunacağı öğrenildi.

MÜSİAD Güç ve Çevre Sektör Kurulu Lideri Altuğ Karataş milliyet.com.tr’ye yaptığı açıklamada şu tabirleri kullandı: “Karadeniz hidrokarbon yatakları açısından çok güçlü hatta hidrojen sülfür açısından epeyce varlıklı, onun için hem petrol, hem doğal gaz, hem de hidrojen açısından büyük kaynaklar. Sismik arama gemileri burada daha evvel Sakarya bandında doğal gaz buldu. Benzerleri Romanya’ tarafından da bulundu. Karadeniz’de en uzun kıta sahanlığı bulunan Türkiye o kıta sahanlığını kullanarak çok daha fazla hidrokarbon bulabilir. Yalnızca doğal gaz değil farklı şeyler de çıkabilir. Daha evvel doğal gaz çıktığı için yeniden bulunabileceği düşünülüyor.

‘GEMİ GÖNDERİLDİĞİNE NAZARAN BİRTAKIM EMARELER BULUNMUŞ DEMEKTİR’

Bir gemimiz de Doğu Akdeniz’de faaliyet yürütüyor. Haberler hem Karadeniz’den hem de Doğu Akdeniz’den gelebilir. Gemi gönderildiğine nazaran burada büyük ihtimal kimi emareler bulunmuş demektir. Bu araştırılacak, bu türlü bir potansiyel varsa bunun zenginliğine, ne kadar mühlet kâfi olup olmadığı yapılan araştırmalar sonucu bulunacak. Daha evvel Sakarya gaz alanı bu türlü bir süreçten geçerek doğal gaz bulunmuştu.

Sakarya gaz alanında birinci etapta yapılan gazdan daha fazlası bulunmuştu. Buradaki çalışmalar sonucunda yeni yerde şayet potansiyel varsa sismik araştırma gemilerinden sonra ikinci etap olan sondaj çalışmaları başlayabilir.

‘TÜRKİYE BU İŞİ YAPABİLEN SAYILI ÜLKELERDEN BİRİ’

Türkiye 2015 yılından sonra ulusal güç atılımıyla yeni bir model geliştirdiğinde tahminen birçok kişi için bir mana tabir etmiyordu. Türkiye bu gemileri neden alıyor diye eleştirenler olmuştu. Reaksiyonlar olmuştu, lakin bu aslında bir vizyondu. Türkiye şu anda dünyada bu türlü bir arama hem sismik arama hem sondaj faaliyetine sahip az filolardan birine sahip. Dünya üzerinde bu işi yapabilen sayılı ülkeler haline geldik.

Bu arama filomuzun haricinde Türkiye’nin mühendisliği de gelişti. Türkiye’nin kendi mühendisleri ile bu işi yapmaya başlamasının çok bedelli olduğunu düşünüyorum. Elimizde bu türlü büyük filo olmasının hem çok önemli yararlarını göreceğiz. Libya ile muahede yapıldı. Libya’nın kıta sahanlığında arama faaliyetleri yapılması için muahede yapıldı. Şu an bizim elimizdeki filo ve teknik altyapı ile potansiyel tespit ettiğimiz yerlerdeki çalışmalar sürüyor.

Türkiye şu anda bu çalışmalarını daima hale getirdi. Dünyada güce bu kadar muhtaçlık duyulduğu halde bulunacak her şeyin Türkiye’ye katkı sunacağı ve bunların hepsinin 2015 yılında alınan ulusal güç atılımının sonuçları olduğunu düşünüyorum.

‘DOĞU AKDENİZ’DE MUŞTULARI HER AN BEKLİYORUM’

Türkiye’yi Karadeniz’de yeni muştular bekleyebilir. Türkiye’nin kendi topraklarında da petrol alanında gelişmeler oluyor. Türkiye’nin kendi topraklarında petrol çıkartımında artış var. Ben Doğu Akdeniz’de muştuları her an bekliyorum. Doğu Akdeniz hidrokarbon yatakları konusunda dünyanın en değerli bölgelerinden biri.

Türkiye’nin kendi hudutları içerisindeki topraklarda da güç kaynaklarının artırılacağı kanaatindeyim.

Bulunan her kaynakta Türkiye’nin güç arz güvenliğine, Türkiye’nin endüstrisinin kesintisiz güç ile çalışması ve Türkiye’nin zenginleşmesine tesir olacaktır. Bunu da unutmamak lazım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir