Taliban, Afganistan’daki kadınların üniversite eğitimi hakkını askıya aldı!

Afganistan’da idaresi ele geçiren Taliban, bayanlar üzerindeki baskılarına bir yenisini ekleyerek bütün bayan öğrenciler için üniversite eğitimini askıya aldı.

CNN’de yer alan habere nazaran, Afganistan Yüksek Öğretim Bakanlığı Sözcüsü, kadın öğrenciler için üniversite mahzuru kararını doğruladı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada kararın kabine toplantısı sırasında alındığı ve derhal uygulamaya geçileceği belirtildi.

Taliban, kız çocuklarının ortaokul eğitimini bu yılın mart ayında yasaklamış, kısa bir mühlet sonra da kızlara özel eğitim veren okulların kapatılması buyruğunu vermişti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Taliban’ın son yasak kararını kınayarak “utanç verici bir karar” olduğunu belirtti. İnsan Hakları İzleme Örgütü, “Taliban her gün açık bir halde Afganların, bilhassa bayanların, temel haklarına hürmet göstermediğini belirli ediyor” dedi. 

Geçen yılın Ağustos ayında Afganistan’da idaresi ele geçiren Taliban, birinci başta memleketler arası takviye görebilmek için ölçülü siyasetler izleyeceğini, bayanlar ve kız çocuklarının haklarına hürmet duyacağını argüman etmişti. Öte yanda şu an Afganistan’da bayanlar pek çok dalda çalışamıyor, uzun aralık seyahat için bir yanlarında bir erkek olması gerekiyor ve kalabalık alanda yüzlerini kapatmaları bekleniyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir