Sabancı’nın 9 aylık net kârı 27.2 milyar TL

Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper, “Enerjisa Üretim şirketimiz Türkiye’nin birinci insansız hidroelektrik santralini devreye alırken, rüzgâr gücü yatırımlarını da süratle hayata geçirmeyi sürdürüyor. Geçtiğimiz haftalarda üretime başlayan, 65 MW kurulu güce sahip Kayseri Erciyes Rüzgâr Gücü Santrali’nin (RES) yanı sıra gelecek periyotta hayata geçireceğimiz toplam 1000 MW’lık ek rüzgâr gücü yatırımıyla, yenilenebilir gücün portföyümüzdeki hissesi 2026’da yüzde 57’ye ulaşacak” dedi.

Start – up’lara yatırım

Alper, “Sabancı İklim Teknolojileri şirketimiz aracılığıyla bir yandan yenilenebilir güç yatırımlarımızı Türkiye’nin ötesine taşırken bir yandan da ABD merkezli çeşitli teşebbüs sermayesi fonlarına ve start – up’lara stratejik yatırımlar yapıyoruz. Bu kapsamda, ABD’nin önde gelen teşebbüs sermayesi fon idare şirketlerinden Safar Partners ile stratejik iştirakimiz kapsamında fon yatırımı ve Commonwealth Fusion Systems ile Quaise Energy start – up’larına direkt yatırım gerçekleştirdik” diye konuştu.

Stratejik işbirliği

Alper, “Sanayi iş kolumuzda Kordsa, Ohio merkezli yeni jenerasyon ince sinema güneş panelleri üreticisi ABD’li Toledo Solar Inc ile stratejik iş birliği muahedesi imzaladı. Bu periyotta ayrıyeten Kordsa, Kuzey Amerika’ya 20 milyon dolarlık kord bezi yatırımı ve Türkiye’ye 22 milyon dolar bedelinde yatırım açıklarken, yurt içi ve yurt dışındaki yatırımlarını büyük bir istikrarla sürdürüyor. Finansal Hizmetler iş kolumuzda ise, yeni jenerasyon sigorta hizmetlerinde liderlik misyonumuzla oluşturduğumuz ve kuruluşu tamamlanan Sabancı Ageas Sıhhat Sigorta şirketimiz ile sıhhat ekosistemine yeni bir dinamizm getiriyoruz” dedi.

Dijital dönüşüm

SabancıDx’in, dünyanın farklı şirketlerine hizmet veren global bir marka olma yolunda süratle ilerlediğini aktaran Alper, “Yeni iktisadın üç ana ögesinden biri olan dijital teknolojilere SabancıDx aracılığıyla yaptığımız yatırımların yanında, kurumsal teşebbüs sermayesi fonumuz Sabancı Ventures ile de Türkiye’deki erken etap teşebbüsleri desteklemeyi sürdürüyoruz. Başka yandan, Holding bünyesinde başlattığımız Sabancı ARF programı ile de hem topluluk içinden, hem de topluluk dışından girişimcilerin fikirlerini hayata geçirmelerine dayanak verirken ülkemizin teknolojik gelişimi için çok değerli gördüğümüz açık inovasyon kültürünün iş dünyasında yaygınlaşmasına da öncülük ediyoruz” halinde konuştu.

Kalkınma konseyi

Alper, “Sürdürülebilirlik alanında dünyanın en tesirli iş dünyası platformlarının başında gelen Kalkınma İş Konseyi’nde (WBCSD), küme liderlerimizle birlikte topluluğumuzun örnek uygulamalarını iştirakçilerle paylaştık. Topluluğumuzun yol haritasına taraf veren sürdürülebilirliğin, dijitalin ve sorumlu yatırım anlayışının ülkemiz, bölgemiz ve dünyamızın geleceği için ne kadar değerli olduğunu söz ederken, iş dünyasına öncülük etme misyonumuzun da altını çizdik. 400’e yakın üst seviye yöneticinin katıldığı aktiflikte aldığımız geri bildirimler, ne kadar gerçek bir yolda olduğumuzu bizlere gösterdi, sürdürülebilir bir ömür için bizleri cesaretlendirdi, bu alandaki kararlı duruşumuzu daha da güçlendirdi” dedi.

Sosyal sorumluluk seferberliği

Sabancı Topluluğu’nun, insan ve toplum odaklı olumlu tesirini artırma yolunda öncü ve örnek projeleri hayata geçirmeye devam ettiğinin de altını çizen Alper, “Geçtiğimiz yıl topluluğumuzun kuruluş yeri olan Adana’da başlattığımız Sabancı Cumhuriyet Seferberliği’ni, bu yıl Türkiye’nin en geniş iştirakli toplumsal sorumluluk hareketine dönüştürdük. 16 şirket ve kurumumuzun iştirakiyle, 41 vilayette gerçekleştireceğimiz 120 aktiflikle, 15 bini aşkın gönüllümüzle yıl boyunca alandayız. Yaptımız projeler, bir yandan Türkiye’nin toplumsal kalkınmasına dayanak verirken, öbür yandan da ülkemizde gönüllülük konusunda kıymetli bir farkındalık oluşturacak. Seferberlik kapsamında gerçekleştireceğimiz tüm çalışmalarımızı da geçtiğimiz yıl olduğu üzere bu yıl da 10 Kasım’da Ulu Başkan Mustafa Kemal Atatürk’e armağan ederek, onun anısını ülkemiz için çalışarak yaşatacağız” diye konuştu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir