Numan Kurtulmuş: Netenyahu belirsiz bir yolda!

ANKARA (İGFA) – TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Asya Parlamenter Asamblesi (APA) 14. Genel Şurası’na katılmak üzere gittiği Azerbaycan’dan dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakü’de gerçekleştirilen APA Genel Kurulu kapsamında yürüttüğü temaslar ve Türkiye’nin Asya ülkeleriyle bağlantılarına yönelik soru üzerine Kurtulmuş, Türkiye’nin geçen periyot APA Periyot Başkanlığı’nı deruhte ettiğini, uzun yıllar başkanlığın Türkiye’de kaldığını hatırlattı. TBMM olarak APA Devir Başkanlığı’nı Azerbaycan Ulusal Meclisi Başkanlığına ve Meclis Başkanı Sahiba Gafarova’ya devrettiklerini söz eden Kurtulmuş, “Onun için bu merasim bizim için de manalıydı. Asya, büyüyen, gelişen bir bölge. Diyebiliriz ki canlanmış olan yeni bir medeniyet havzası. Çok farklı kültürlerin olduğu, çok kıymetli gelişme istidadında olan iktisatların olduğu, çok büyük fırsatların olduğu bir kıta. O denli görünüyor ki önümüzdeki periyotta dünya istikrarları içerisinde Asya’nın çok ayrıcalıklı bir yeri olacak.” diye konuştu.

Türkiye’nin Avrupa’nın en doğusunda, Asya’nın en batısında, jeostratejik olarak geçiş noktasında bulunan, birebir vakitte kültürlerin geçiş noktasında bir ülke olduğuna işaret eden Kurtulmuş, bir taraftan Avrupa ve Batı ilgilerine ve bölgesel bağlantılara kıymet verirken Asya alakalarını de önemli formda öncelemesi, önemsemesi gerektiğini vurguladı.

Avrupa rönesansından çok evvel Asya’da bilimin, teknolojinin, kültürün, sanatın, estetiğin tepede olduğu büyük medeniyetler kurulduğuna dikkat çeken Kurtulmuş, bugün de Asya’nın, yeni dünya istikrarları bakımından büyük bir fırsat penceresi açtığını söyledi. Kurtulmuş, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bundan hem Türkiye olarak istifade etmek lazım hem de yeni dünya dengelerinde Asya’yı bir barış ve istikrar bölgesi haline getirecek uğraşların içinde olmamız gerekiyor. Milletlerarası sistemde istikrar ortadan kalktığı vakit çatışmalar ve tansiyonlar başlıyor. Şu anda maalesef dünya sistemi bir istikrar içinde değildir. Rastgele bir gücün dünyada hükümran, tek başına faal olması kelam konusu değildir. Bölge bölge farklı ülkelerin, farklı güç merkezlerinin dünya iktisadı, dünya siyaseti üzerinde tesiri var. Bu da ister istemez daha fazla tansiyon, daha fazla çatışma ortaya çıkarıyor. Onun için Asya’da inanç ve istikrarı önceleyecek çalışmaların yapılması, bu manada Türkiye’nin barışçıl perspektifleri hazırlamasının hem Türkiye’nin geleceği hem içinde bulunduğu bölgede alternatiflerini çoğaltması hem de Asya ülkeleri ortasında karşılıklı işbirliğini artırması bakımından değerli olduğu kanaatindeyim.”

“KAAN’I DA TAKİP EDİYORLAR”

Kurtulmuş, “İkili görüşmelerinizde ülkeler ortasındaki ticari ilgiler de gündeme geldi. Ulusal muharip uçak KAAN’ın birinci uçuşunu muvaffakiyetle gerçekleştirmesi üzere Türkiye’nin savunma sanayii alanındaki atılımları bu ülkelerde nasıl yankı buluyor?” sorusu üzerine TBMM Başkanı seçildikten sonra 50’ye yakın meclis lideriyle ikili görüşmeler yapma imkanı bulduğunu söz etti. Kurtulmuş, şunları kaydetti:

“İstisnasız şunu söyleyebilirim ki muhatap olduğumuz ülkelerin meclis liderlerinin çabucak tamamı ister Doğu’dan ister Batı’dan olsun, Türkiye’nin son yıllarda ortaya koyduğu yükselişi olağanüstü önemli formda takip ediyorlar. Türkiye’nin güçlü ve büyük bir iktisat haline gelmesini ilgiyle izliyorlar. Bilhassa bu çerçevede savunma sanayi alanında Türkiye’nin muvaffakiyetlerini da dikkatle takip ediyorlar. Hatta ülkelerin bir kısmı, savunma sanayii başta olmak üzere bilhassa yüksek teknolojilerde Türkiye ile işbirliğine hazır olduklarını tabir ediyorlar. Savunma endüstrinin ilgi çekmesinin sebeplerinden biri, maalesef dünyanın içinden geçmekte olduğu süreçte itimat ve istikrarın her ülke için birinci öncelik haline gelmiş olmasıdır. Bu manada Türkiye’nin savunma sanayi eserleri, İHA’lar, SİHA’lar, akıllı mühimmatlar, birtakım deniz araçlarımız; bütün bunlarla birlikte Türkiye ile işbirliği yapma imkanlarını arıyorlar. Bu da Türkiye için kıymetli bir kapıdır. KAAN’ı da takip ediyorlar. Türkiye’nin ulusal muharip uçağını, Türkiye’nin uçak motoru ve helikopter motoru üretme kabiliyetlerini birtakım meclis liderlerinden duyduk. Onlar da ilgiyle izliyorlar.”

Kurtulmuş, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, hakim ve savcıların kura merasiminde yaptığı konuşmada yargıdaki meselelere dikkat çekerken yeni anayasa vurgusu yaptı lakin yeni anayasada bir uzlaşı sağlanamazsa yargıdaki sıkıntıları çözmek için anayasa değişikliği için de bir uzlaşı arayışına girilebileceğini söyledi. Seçim sonrası uzlaşı görüşmelerinden sonuç alınmazsa yeni anayasa yerine mevcut anayasada değişiklik gündeme gelebilir mi?” sorusu üzerine, “Önümüzdeki periyotta ismini ne koyduğumuzdan fazla ne yaptığımız değerli olacak.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir