Gözaltındaki gazeteci Müftüoğlu: Gazeteciliği savunmaya çağırıyoruz

ANKARA – Ankara merkezli bir soruşturma münasebet gösterilerek gözaltına alınan Sedat Yılmaz, gözaltında darp edildiğini ve işitme kaybı yaşadığını söyledi. Gazeteci Dicle Müftüoğlu ise meslektaşlarına seslendi.

‘TÜM MESLEKTAŞLARIMIZI GAZETECİLİĞİ SAVUNMAYA ÇAĞIRIYORUZ’

Aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan Dicle Fırat Gazeteciler Derneği Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu da avukatı aracılığıyla gönderdiği iletide şunları tabir etti: “30 yılı aşkın bir geleneğin devamcıları olarak bir defa daha susturulmaya çalışılıyoruz. Daha 2 gün evvel Diyarbakır’da yapılan operasyonda 5 gazeteci tutuklandı. Yıllardır misal operasyonlarla bizi kriminalize etmeye çalışanlara inat hakikat arayışımız sürüyor. Hiçbir engelleme bu gerçeği karartamaz. Tüm meslektaşlarımı da bütün bu karartma operasyonlarına karşı gazeteciliği savunmaya çağırıyoruz.”

GÖZALTINDA DARP, İŞİTME KAYBI

Mezopotamya Ajansı’nın haberine nazaran Diyarbakır’da gözaltına alınan Sedat Yılmaz, avukatıyla yaptığı görüşmede 15 saat kelepçe ile götürüldüğü Ankara’ya geldikten sonra polisler tarafından darp edildiğini anlattı. Başına isabet eden tekmeden ötürü işitme kaybı yaşadığını, boyun ve kol bölgesinde şiddetli ağrılar olduğunu belirten Yılmaz, hücum sırasında hakarete maruz kaldığını da söyledi.

‘KALEMİMİZİ BÜKMEMİZ KELAM KONUSU OLAMAZ’

Avukatları aracılığıyla meslektaşlarına mesaj gönderen Mezopotamya Ajansı editörü Yılmaz, eşi ve kız kardeşi ile birlikte gözaltına alındığını belirterek 13 yaşındaki kızlarını tanıdıklarını bırakmak zorunda kaldıklarını söyledi. Yılmaz, iletisinde “Sevgili meslektaşlarım ve çalışma arkadaşlarım, pek güçlü sevinçli ve kudretliyim. Mafya bozuntusu, uyuşturucu baronlarına boyun eğmemiz, kalemimizi bükmemiz kelam konusu olamaz. Sizden beklediğim dayanışmayı güçlü kılmanız. Dicle Müftüoğlu arkadaşımı da gördüm, sizlere selamları var.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir