Filistin ve İsrail Gerilimi Azaltma, Barış ve İstikrarı İlerletme Konusunda Uzlaştı

KAHİRE, 20 Mart (Xinhua) — Filistin Ulusal İdaresi ve İsrail, Pazar günü hem Filistinliler hem de İsrailliler için güvenlik, istikrar ve barışı ilerletme konusundaki taahhütlerini yine teyit etti.

Mısır’ın Kızıldeniz kıyısındaki tatil kenti Şarm El-Şeyh’te düzenlenen ve iki tarafın yanı sıra Mısır, Ürdün ve ABD’li yetkililerin katıldığı toplantının akabinde bir bildiri yayımlandı. Bildiriye nazaran, taraflar alanda tansiyonun azaltılması, daha fazla şiddetin önlenmesi, inanç arttırıcı tedbirlerin alınması ve tahlil bekleyen mevzuların direkt diyalog yoluyla çözülmesi gerekliliğini kabul etti.

İsrail ve Filistin Ulusal İdaresi ayrıyeten, 3-6 ay boyunca tek taraflı tedbirlerin sona erdirilmesi için derhal çalışmaya hazır olduklarını belirterek bu taraftaki taahhütlerini bir kere daha teyit etti.

Bildiriye nazaran İsrail dört ay boyunca yeni yerleşim ünitelerine yönelik görüşmeleri durduracak ve altı ay boyunca rastgele bir ileri karakola müsaade vermeyecek.

Bildiride iki taraf, Filistin Ulusal İdaresi’nin mevcut mutabakatlar uyarınca Batı Şeria’nın A Bölgesi’nde güvenlik sorumluluklarını yerine getirme konusundaki yasal hakkı başta olmak üzere, ortalarındaki tüm evvelki mutabakatlara olan sarsılmaz bağlılıklarını ve bu gayeye ulaşmak için birlikte çalışacaklarını da teyit etti.

Taraflar şiddet, kışkırtma, tahrik edici beyan ve aksiyonları engellemek ve bunlara karşı koymak üzere bir düzenek geliştirme konusunda da mutabık kaldı.

Kudüs’teki kutsal yerlerde tarihi statükonun hem kelamda hem de uygulamada sürdürülmesi tarafındaki kararlılıklarını yineleyen taraflar, Ürdün Haşimi Vesayeti’nin ehemmiyetini bir kere daha teyit etti.

İsrail ve Filistin tarafları, bu yıl Paskalya ve Hamursuz Bayramı ile birebir periyoda denk gelen Ramazan ayı boyunca bu yerlerin kutsallığını bozacak her türlü hareketi engellemek için proaktif önlemler almaları gerektiğinin altını çizdi.

Kaynak: Xinhua / Yeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir