Dünya, Kayseri Erciyes’teki bu şampiyonayı izledi

Mehmet UZEL / KAYSERİ – Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Kayseri Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Erciyes A.Ş. ve Motosiklet Federasyonu iş birliğinde birinci kere Türkiye’de Erciyes’te gerçekleşen Dünya Snowcross Şampiyonası, büyük bir heyecana ve coşkuya sahne olurken, adeta tüm dünyada sporseverler Kayseri Erciyes’i izledi.

İstikbal SNX TÜRKİYE yarışının ödül merasimi, yarışların tamamlanmasının akabinde Kayseri Erciyes Kayak Merkezi’nde yapıldı. Ödül merasimine Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, AK Parti Kayseri Milletvekili Dr. Murat Cahid Cıngı, Talas Belediye Lideri Mustafa Yalçın, FIM Temsilcisi Hamad Alsaif, Türkiye Motosiklet Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar, Türkiye Motosiklet Federasyonu Asbaşkanı Mahmut Nedim Akülke, Asbaşkan Ogün Baysan, Kayseri Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Lideri Hamdi Elcuman katılarak, ödül verdi.

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleşen İstikbal SNX TÜRKİYE yarışını büyük uğraş sonrası Norveç’ten Magnus Reıten kazandı. İkinci ABD’li Jesse Kırchmeyer, üçüncü Avusturya’dan Elias Bacher oldu. Ayrıyeten, İstikbal SNX TÜRKİYE’ye katılan bayan yarışçılar İsveç’ten Ida Rosell, İsviçre’den Samantha Gıllıeron ve ABD’den Kelly Jean Collıer’a da hatıra plaketleri verildi.

VALİ ÇİÇEK: “KUSURSUZ YAPILAN BU TERTİPTE EMEĞİ GEÇENLERİ TEBRİK EDİYORUM”

Ödül merasimin akabinde plaket takdiminde konuşan Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, “Çok hoş bir dünya şampiyonasını yüzümüzün akıyla tamamlamış olduk. Hoş bir tertipti, inşallah Erciyes’te bundan sonra çok daha coşkulu dünya şampiyonaları yapacağız. Bu birincisiydi, inşallah klasik hale gelecek. Kusursuz yapılan bu tertipte emeği geçenleri tebrik ediyorum” diye konuştu.

ELCUMAN: “SPORUN, ATLETİN KENTİDİR KAYSERİ”

Ödül Töreni’nin akabinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Kayseri Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Lideri Hamdi Elcuman, “Avrupa Spor Şehri’ne güzel geldiniz. Kayseri, ACES tarafından spor kenti seçildi. Sporun, atletin kentidir Kayseri. Gerek Kayseri merkezde gerekse Erciyes’te hem yaz hem de kışın sportif faaliyetimiz var. Burası argüman ediyorum Türkiye’nin en büyük ve en savlı Yüksek İrtifa Merkezi olacak. Şuanda toplam 8 futbol alanımız, 1 yüzme havuzumuz ve kapalı spor salonumuz var. Bu sene tam olimpik atletizm pistinin inşasına başlıyoruz” diye konuştu.

“KAYSERİ’NİN TERTİP GÜCÜNÜN NE KADAR BAŞARILI OLDUĞUNU BİR KERE DAHA GÖSTERMİŞ OLDUK”

Birçok milletlerarası tertibe imza attıklarını söz eden Elcuman, “Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin, Spor A.Ş.’nin, Erciyes A.Ş.’nin, tüm şirketlerimizin, aslında Kayseri’nin tertip gücünün ne kadar başarılı olduğunu bir kere daha göstermiş olduk. Millet Bahçemizde de Türkiye’nin ikinci en büyük BMX parkurunu yaptık. Sık sık görüşeceğimizi düşünüyorum” dedi.

“ÇOK MEMNUNUZ, ÇOK GURURLUYUZ”

AK Parti Kayseri Milletvekili Murat Cahid Cıngı da toplantıda şu sözleri kullandı:

“Bugün çok gururluyuz. Erciyes yalnızca bizim değil, kentimizin gözbebeği. Lakin biz dünyanın gözbebeği olsun diye uğraştık yıllardır. Burada tabi Kayseri Büyükşehir Belediyemizin emekleri, yatırımları, Erciyes A.Ş.’nin burada yaptığı fedakârca çalışmalar. Ancak çok şükür şimdiye kadar ‘Erciyes Kayseri Tur’ ibaresini memleketler arası birçok televizyon üstüne yazdırmayı başardık. Burada kentin bir muvaffakiyet kıssası var. Çok memnunuz, çok gururluyuz. Zira hayal ettiğimiz ve çok üzerinde çalıştığımız bir başarıyı yakalamış olduk. Şimdiye kadar tekraren Avrupa Kupaları, Dünya Kupaları yaptık. En güç tertipti. Bu tertibi önemli bir muvaffakiyet ile neticelendirdik. Erciyes’i işletmeye başlattığımız birinci günden itibaren biz buradan 4 mevsim nasıl faydalanırız. Daima bunun derdinin içerisinde olduk. Burada plaj voleybolu memleketler arası kupası yapıldı. Daima birincilerin adresi olduk. Kentimiz ismine büyük ve onur ve sevinç içerisindeyiz.”

Milletvekili Cıngı, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin sporda şahane işler yaptığına vurgu yaparak, “Hem kent merkezinde ve dağda Spor A.Ş. bütün sportif branşlarda hem tesis yapan, hem de o tesisleri yürüten ve de atlet yetiştiren Türkiye çapında savlı kuruluş. Onlar dağda 3 bin 650 çocuğa kayak öğrettiler” diye konuştu.

“TÜM KAYAK MERKEZLERİ TÜRKİYE’NİN MARKA VE EN BÜYÜK KAYAK PİSTİ ERCİYES’İ ÖRNEK ALMALILAR”

Türkiye Motosiklet Federasyonu Asbaşkanı Mahmut Nedim Akülke ise Kayseri Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı ve tüm ünitelerine teşekkür ederek, “A’dan Z’ye çok büyük bir emek var. Ülkemizin spor turizmi ile çok daha farklı yerlere geleceğine inanıyoruz. Bu mevzuda Kayseri’nin yöneticileri bu vizyona sahip” halinde konuştu. Akülke, tüm kayak merkezlerinin Türkiye’nin marka ve en büyük kayak pisti Erciyes’i örnek almalarını tabir etti.

İstikbal SNX TÜRKİYE Şampiyonu Magnus Reıten de “İlk motosikleti geçmek zordur her vakit. Bir fırsatını buldum ve geçtim. Bundan sonraki yarış daha sıkıntı olacak. Hazırlanarak daha güzelini yapmaya çalışacağım” dedi.

Yarışmada ikinci olan Jesse Kırchmeyer ise “İlk yarışta çok çekişmeli yarıştık. Az bir farkla kazandım. Lakin ikinci yarışta çok sıkıştırılınca geride kaldım. Sonraki yarışta daha âlâ olacaktır” formunda konuştu.

Üçüncü olan Elias Bacher de şöyle konuştu:

“Dün yaşadığım soruna karşın, bugün kazanmayı bildik. Omuzum çıktı. Geride kaldım fakat kürsüye yetiştim. Bir sonraki yarışa yetişmeye çalışacağım.”

Ödül merasiminin akabinde Türkiye Motosiklet Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar ve Asbaşkan Mahmut Nedim Akülke tarafından, Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Lideri Elcuman ve Milletvekili Cıngı’ya tertip hasebiyle teşekkür plaketi de takdim etti.

9 farklı ülkeden yarışçıların gayret ettiği İstikbal SNX TÜRKİYE’de yapılan elemelerin akabinde 16 yarışçı start aldı. Türkiye’nin motokros şampiyonları Şakir Şenkalaycı ve Galip Alp Baysan İstikbal SNX TÜRKİYE yarışıyla Snowcross Dünya Şampiyonası’nda yarışan birinci Türk yarışçılar olarak tarihe geçti.

Snowcross Dünya Şampiyonası’nın ikinci ayağı 14 Nisan’da Finlandiya, üçüncü ve son ayağı 21 Nisan’da Norveç’te yapılacak etaplarla tamamlanacak.

Uluslararası Motosporları Federasyonu (FIM) ve Türkiye Motosiklet Federasyonu’nun (TMF) tertibinde Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kayseri Valiliği, Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Erciyes A.Ş., Spor Toto, SASAD takviyeleriyle İSTİKBAL SNX Türkiye, Erciyes Kayak Merkezi’nin mesken sahipliğinde yapıldı.

TELEVİZYONLARDAN BÜYÜK İLGİ

İstikbal SNX TÜRKİYE, 3 milyara yakın kişinin yaşadığı dünyanın birçok yerinde canlı yayınlandı. Türkiye’de ise, TRT SPOR YILDIZ’ın yanında hafta sonu bir şenlik havasında gerçekleşen yarışlar Cumartesi saat 15.00, Pazar ise 14.00’ten itibaren D-Smart 82. Kanal Spor Smart 2 ve D-Smart GO’dan naklen yayınlandı. Bununla birlikte SportsTV’de canlı yayınlarla heyecanı aktardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir