Diyarbakır’da gözaltı protestolarına polis engeli

DİYARBAKIR- Yeşil Sol Parti, Diyarbakır merkezli baskınlarla gözaltına alınan gazeteciler, avukatlar, siyasetçiler, hak savunucuları ve sanatkarlar için Diyarbakır Sanat Sokağı’nda bir ortaya geldi.

Seçime sayılı günler kala yapılan gözaltıları ‘siyasi soykırım’ olarak nitelendiren Yeşil Sol Partililerin, sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin, vilayet eş sözcülerinin ve milletvekilleri adaylarının iştiraki ile yapılmak istenen yürüyüşe müsaade verilmedi.

Abluka altında tutulan kitle sık sık “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Berxwedan jiyane”, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları attı.

İBRAHİM AKIN: YAPTIĞINIZ SEÇİM KUMPASIDIR

Yapılan müzakerenin akabinde kitlenin sırayla alana girişine müsaade verildi. Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın’ın bir konuşma yaptığı alanda “AKP halka hesap verecek” sloganları atıldı. “Her türlü operasyona, engellemeye karşın direnerek kelamımızı söylemeye, halkımıza sesimizi ulaştırmaya çalışıyoruz” diyen Akın, “Sanatçılar, avukatlar, gazeteciler, HDP Eş Genel lider yardımcımız gözaltına alındı. Buradan iktidara sesleniyoruz. Yaptığınız seçim kumpasıdır. Biz sizin karşınızda kelamımızı söylüyoruz. Halka karşı kelamımız var ve sizleri 14 Mayıs’ta göndereceğiz” dedi.

‘HER ŞEYİN HESABINI SORACAĞIMIZI BİLİN’

“Asla geri adım atmayacağız ve bu iktidarı göndereceğiz” diyen Akın, şöyle konuştu:

“Gözümüze bakıyorsunuz. Biz de sizin gözünüze bakıyoruz. Saray rejimi her yerde kaybettiğinin farkında. Görüyorsunuz burada bir basın açıklaması yapacağız ancak her türlü engellemeyle karşı karşıyayız. Asla geri durmayacağız, bir adım geri atmayacağız ve bu iktidarı göndereceğiz. Dünyaya da Türkiye’ye de bu seçimde her türlü zorbalığa, provokasyona, darbeye karşı burada olduğumuzu ve bunları göndereceğimizi göstereceğiz” tabirlerini kullandı.

Kitleye müdahale eden polis takımlarına de seslenen Akın, “Bundan sonra bunları yapamayacaksınız. 14 Mayıs sonrasını düşünün ve her şeyin hesabını soracağımızı bilin” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir