Dışişleri’nden Rusya’ya tepki: Endişe duymaktayız

Bakanlık, Ukrayna’nın Rus denetimi altındaki kimi bölgelerinde tek taraflı referandumlar düzenlenmesine yönelik teşebbüsler hakkında yazılı açıklama yayımladı.

Açıklamada, “Ukrayna’nın Rus denetimi altındaki birtakım bölgelerinde tek taraflı referandumlar düzenlenmesi tarafındaki teşebbüslerden kaygı duymaktayız. Bu cins gayrimeşru oldubittiler, milletlerarası toplum tarafından tanınmayacaktır. Tersine diplomatik sürecin canlandırılması uğraşlarını zora sokacak ve istikrarsızlığın derinleşmesine yol açacaktır” tabirlerine yer verildi.

2014’te Kırım’ın yasa dışı ilhakından bu yana Türkiye’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğü, bağımsızlığı ve egemenliğine yönelik dayanağının yinelendiği açıklamada, Türkiye’nin devam eden Rusya-Ukrayna savaşının kelam konusu gaye temelinde barışçıl müzakereler yoluyla tahlili için gereken her türlü katkıyı sunmaya hazır olduğu kaydedildi.

Donbas’taki Donetsk ve Luhansk idaresinin kelamda halk kurullarından yapılan açıklamada, her iki bölgenin Rusya Federasyonu’na katılması için 23 Eylül’den 27 Eylül’e kadar halk oylaması yapılacağı söz edilmişti.

Ukrayna’da Rus ordusunun denetimi altındaki Herson bölgesindeki kelamda idare de 23-27 Eylül’de bölgenin Rusya’ya katılması için referandum yapılacağını açıklamış, Zaporijya bölgesinin de o tarihlerde referanduma gideceği duyurulmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir