Bakan Yanık duyurdu: Aile Eğitim Programından 3 milyon kişi yararlandı

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, ailelerin sorun çözme kapasitelerini artırmak, aile olmanın, yuva kurmanın sorumluluklarını aktarmak maksadıyla ülke genelinde eğitim ve farkındalık çalışmaları yürüttüklerini kaydetti.

Bu kapsamda hami ve önleyici bir hizmet olan Aile Eğitim Programını (AEP) 2013 yılından bu yana 81 vilayette uyguladıklarını belirten Bakan Yanık, “ ‘Eğitim ailede başlar’ anlayışı ile hayata geçirdiğimiz program ile ailelerin güçlendirilmesi, ailelerin sahip oldukları imkânları daha düzgün kullanabilmeleri, aile bedellerinin korunması ve gelecek kuşaklara transferini amaçlıyoruz” dedi. 

Aile Eğitim Programını, ülkemizde sağlıklı, memnun ve müreffeh ailelerin oluşturulması ve aile ömür kalitelerinin artırılması gayesiyle başlattıklarının altını çizen Bakan Yanık, vatandaşların Aile ve Toplumsal Hizmetler Vilayet Müdürlükleri ile Toplumsal Hizmet Merkezleri aracılığıyla fiyatsız bir formda yararlanabileceklerini söyledi. 

AİLELERİN GÜÇLENMESİ HEDEFLENİYOR

Aile Eğitim Programının ailelerin eğitim muhtaçlıkları dikkate alınarak hazırlandığının altını çizen Bakan Yanık, “Ailelerin güçlendirilmesi, aile kıymetlerinin korunması ve gelecek jenerasyonlara transferini hedefleyen programımız, eğitim ve irtibat, hukuk, iktisat, medya ve sıhhat olmak üzere 5 temel alan ve 28 modülden oluşuyor. Bu kapsamda 1,5 milyon kişi eğitim ve bağlantı alanında, 620 bin kişi sıhhat alanında, 390 bin kişi hukuk alanında, 280 bin kişi medya alanında, 230 bin kişi iktisat alanında eğitim aldı. Yaklaşık 3 milyon vatandaşımız eğitimlerimize katıldı” formunda konuştu.

EN FAZLA YARARLANAN VİLAYETLER AÇIKLANDI

Bakan Derya Yanık, sağlıklı ve keyifli ailelerin oluşmasına katkıda bulunmak için başlattıkları Aile Eğitim Programından en fazla yararlanan üç ilin ise Osmaniye, Ankara ve Hatay olduğunu kaydetti.

Aile Eğitim Programı kapsamında, eğitim ve irtibat alanında yer alan modüllerle, ailelere hayatın farklı devirlerinde karşılaşabilecekleri problemler ve bu sıkıntılarla nasıl baş edeceklerine yönelik eğitimler veriliyor. 

Medya modülleriyle medyayı hakikat ve şuurlu kullanma, dijital ortamda aile, çocuk, genç ve yaşlıların karşılaşabilecekleri riskli durumlar ve alınabilecek tedbirler hakkında ailelere bilgilendirme yapılıyor. 

Hukuk alanında yer alan modüllerle, ailelere hak ve yükümlülükleri konusunda temel bilgi ve maharetlerin kazandırılması hedefleniyor. 

Sağlık alanında yer alan modüllerle, çocuk gelişim periyotları, yaşlı sıhhati ve bakımı, bayan sıhhati ve sağlıklı annelik hususlarında farkındalık sağlayacak bilgiler sunuluyor. 

İktisat alanında yer alan modüllerle ise aileler, mevcut iktisadi kaynaklarını nasıl verimli ve tesirli kullanabilecekleri, konut harcamaları ve tüketimlerini gereksinimlerine uygun nasıl yapabilecekleri tarafında bilgilendiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir