Anayasa değişikliği: Özbekistan Devlet Başkanı 2040’a kadar görevde kalabilecek

Özbekistan’da anayasa değişikliğine ait dün yapılan referandumda oy kullanma oranı yüzde 84,54 olurken, “Özbekistan Anayasası’na İlişkin Kanunu kabul ediyor musunuz?” sorusuna, oy kullananların yüzde 90,21’i “Evet”, yüzde 9,35’i ise “Hayır” karşılığını verdi.

Seçmenler, böylece Devlet Başkanı Şevket Mirziyoyev’in 2040 yılına kadar vazifede kalabilmesine imkan veren anayasal değişiklikleri büyük çoğunlukla kabul etmiş oldu.

‘HÜKÜMET, OTORİTER FORMÜLLERİYLE MUHALEFETİ KISITLIYOR’

Özbekistan Yüksek Seçim Konseyi’nin, 30 Nisan Pazar günü yapılan referandumda seçmenlerin yüzde 90’ının ıslahatları onayladığını, iştirak oranının ise yüzde 85 olduğunu açıklamasının akabinde sonuçları pahalandıran insan hakları kümeleri, hükümetin otoriter prosedürleriyle muhalefetin faaliyet alanını çok kısıtladığı görüşünde.

2016 yılında Devlet Başkanı İslam Kerimov’un ölümü sonrası göreve gelen Devlet Başkanı Şevket Mirziyoyev ise anayasada yapılacak değişiklikleri, 35 milyon nüfuslu Orta Asya cumhuriyetinde idaresi ve hakları uzun vakittir çok kısıtlanmış olan halkın toplumsal ve hukuksal teminatlarını geliştireceğini söyleyerek savundu. Ancak gözlemciler anayasa değişikliklerinden en çok tekrar Mirziyoyev’in yararlanacağı görüşünü lisana getirdi.

MİRZİYOYEV’İN MİSYON MÜHLETİ 2026’DA BİTİYOR

Kabul edilen anayasa değişiklikleri ortasında devlet liderinin vazife müddetinin 5 yıldan 7 yıla çıkarılması da var. Bu durumda üç dönem devlet başkanı olunabildiği için, görev mühleti 2026’da biten Mirziyoyev iki devir daha seçilirse 2040 yılına kadar bu vazifede kalabilecek. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir