Ali Babacan: “Türkiye’de hayvan popülasyonu azalıyor”

TOKAT (İGFA) – DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, dün Tokat’ta bir basın toplantısı düzenledi. Tokat Belediye Lider Adayı Sedat Ay’ın da tanıtıldığı basın toplantısında Babacan yaklaşan mahallî seçimlere, Tokat’ın altyapı sıkıntısına, azalan hayvan popülasyonuna değindi. Konuşmasına bu gece başlayan Ramazan ayına değinerek başlayan Ali Babacan şöyle söyledi: “Allah dualarınızı, ibadetlerinizi kabul etsin. Allah memleketimize Ramazan rahmeti getirsin inşallah.”

Ali Babacan’ın konuşmasından başlıklar şu formda:

“TÜRKİYE’DE HAYVAN POPÜLASYONU DAİMA AZALIYOR”

“Hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımıza, üreticilerimize şöyle bir bakıyoruz. Hayvanlarından birini kesiyor, onun parasıyla başka hayvanlarınayem alıyorlar, para kazanmıyorlar. Sonra bir hayvanını daha kesiyor, onun parasıyla yem alıyor, başka hayvanlarını besliyor. Bu halde Türkiye’de hayvan popülasyonu büyükbaş, küçükbaş daima azalıyor. Gemi gemi canlı hayvan ithal eder hale geldik.”

“TARIMA AYRILAN BÜTÇE 91 MİLYAR, FAİZE AYRILAN PARA 1 TRİLYON 254 MİLYAR”

“2024 bütçesine açın bakın. Tarıma ayrılan bütçe 91 milyar, faize ayrılan para 1 trilyon 254 milyar. Tam 13 kat. Yetmedi, geçen seçimden bugüne kadar da tam 1 trilyon lira kur muhafazalı mevduat için kur farkı ödediler. 1 trilyon lira. Nereden ödediler? Bütçede o görünmüyor. Zira Merkez Bankası karşılıksız para basıyor, ödüyor. Bütçede de görünmüyor o sayı.”

“SİZE TOKAT’TAN, YILLAR ÖNCESİNDEN BİR TELGRAF OKUYACAĞIM”

“Size Tokat’tan, yıllar öncesinden bir telgraf okuyacağım. Tokat mutasarrıfı Celal Bey tarafından çekilen telgraftan yalnızca bir pasaj okuyacağım sizlere. Celal Bey, Tokat’ın sancak yöneticisi. Tarihi söyleyeyim: 12 Haziran 1908. 115 yıl evvel. Günlerden de perşembe. Telgrafta şöyle diyor Celal Bey: ‘Saat dokuza yanlışsız dolu ile karışık ve çok şiddetli bir biçimde yağan yağmur sonucunda büyük bir sel meydana gelmiştir.’”

“115 YILDIR BU HOŞ COĞRAFYANIN HİSSESİNE DÜŞEN SEL OLMUŞ”

“Tarih: 19 Haziran 2023, yer tekrar Tokat. ‘Yeşilyurt ilçesinde iş yerlerini su basan esnaf, kendi imkanlarıyla suyu tahliye etti’ diyor bu haberde. 115 yıl 8 gün sonrasından bir öteki haber. ‘Tokat’ın Turhal ilçesinde akşam saatlerinde başlayan sağanak yağış 3 köyde sele neden oldu.’ Tarih farklı lakin yazgı tıpkı. 115 yıl arkadaşlar. 115 yıldır bu hoş coğrafyanın; üzerine müzikler, türküler yazılan bu coğrafyanın hissesine düşen sel olmuş, sel baskını olmuş, felaket olmuş.”

“SALDIRGAN SOKAK HAYVANLARI SORUNU TÜRKİYE’YE YAKIŞMIYOR”

“Saldırgan sokak hayvanları sorunu Türkiye’ye, Tokat’a yakışmıyor. Bu meseleye hâlâ tahlil bulunamamış olması, 2024 Türkiye’si için büyük bir ayıp, büyük bir utanç. Belediyesiyle, iktidarıyla hepsinin de ortak sorumluluğu bunlar. Ve biz bütün bu problemlerin tahlili için yola çıktık.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir